Ранняй раніцай, пакуль Рон і Герміёна яшчэ спалі, Гары выбраўся з палаткі, каб знайсці самае старое каравае і прыкметнае дрэва. Знойдучы такое, ён закапаў у яго цені вока Грума, і з дапамогай палачкі пазначыў ствол малюсенькім крыжакам. Гэта было, вядома, не бог ведае што, але Гары адчуваў, што Вар’яцкае Вока заслужыў значна большага, чым тырчыць у дзвярах Далорэс Амбрыдж. Затым ён вярнуўся ў палатку і стаў чакаць, пакуль прачнуцца сябры, каб потым абгаварыць з імі план наступных дзеянняў.
Гары і Герміёна вырашылі, што не трэба затрымоўвацца дзе бы то ні было занадта доўга, Рон з імі пагадзіўся, пажартаваўшы, што было бы нядрэнна, калі бы наступнае месца іх знаходжання знаходзілася ў непасрэднай блізасці да сэндвічаў з беконам. Герміёна выдаліла ахоўныя заклёны, якія яна накладвала вакол іх лагера, у той час як Гары і Рон знішчалі ўе сляды іх знаходжання ў тым месцы. Пасля гэтага яны рушыліся да ўскраіны маленькага гандлёвага мястэчка.
Як толькі яны разбілі новы лагер у невялікім гайку і атачылі яго абаронай, Гары накінуў свой Плашч-Нябачнік, і адправіўся на пошукі хлеба надзённага. Аднак яго планам не было наканавана спраўдзіцца. Ён ледзь увайшоў у горад, як раптам пранзлівы холад, густая смуга, якая апусцілася на зямлю і пацямнелае неба прымусілі яго застыгнуць на месцы.
- Але ты жа можаш выклікаць узрушаючага Патронуса! – выклікнуў Рон, калі Гары вярнуўся зваротна з пустымі рукамі, цяжка дыхаючы і паўтараючы аднымі вуснамі адзінае слова “Дзяментары”.
- Я не… змог, - адказаў Гары, сутаргава хапаючы ртом паветра. Бок ад хуткага бегу неміласэрдна балеў, Гары заціснуў яго рукой. – Патронус… не… з’явіўся.
Яму раптам стала саромна, калі ён убачыў ашаломленыя і расчараваныя твары сяброў. Гэта было падобна сапраўды начны кашмар – бачыць слізгальных у смузе Дзяментараў, і ўсведамляць, што ён не здольны абараніць сябе ў той час, калі жудасны холад душыць яго, запоўніўшы і паралізаваўшы лёгкія, а ў галаве гучаць падалёныя крыкі. Ад Гары запатрабавалася ўся яго сіла волі, каб не рвануць з месца і не ўцячы, пакінуўшы ззаду безаблічных Дзяментараў сярод людзей, якія, вядома іх не бачылі, але цалкам дакладна адчувалі адчай і безвыходнасць з-за нябачнай прысутнасці жудасных істот.
  - Такім чынам, мы ўсё яшчэ без ежы.
- Затыкніся, Рон, - абарвала яго Герміёна. – Гары, так што здарылася? Чаму ты думаеш, што не змог бы выклікаць Патронуса? Учора ў цябе гэта выдатна атрымлівалася!
- Я не ведаю.
Ён прысеў у адно з крэслаў Перкінса, пачуваючы з кожнай хвілінай усё больш зняважаныі. Ён баяўся, што ўнутры яго адбываецца нешта не то. Здавалася, што ўчорашні дзень быў чымсці вельмі і вельмі падаленым, а сёння ён пачуваўся зноў трынаццацігадовым, калі пры сустрэчы з Дзяментарам у Хогвартс-Экспрэссе страціў прытомнасць.
  Рон штурхнуў ножку крэсла.
- Што? – злосна адгырнуўся ён на Герміёну. – Я галодны! З тых часоў, як я быў пры смерці, ісцякаючы крывёй, у мяне нічога не было ва рту, акрамя пары паганак!
- Ну тады ідзі і сам ваюй з Дзяментарамі, - сказаў уражаны Гары.
- Ды я бы пайшоў, але мая рука забінтаваная і вісіць на вяроўцы, перакінутай прз шыю, калі ты раптам не заўважыў!
- Так, вельмі пераканаўчаю прычына не пайсці.
- Гэта што яшчэ за…?
- Ну вядома жа! – выклікнула Герміёна, пляснуўшы сябе далонню па лбу. Рабяты змоўклі і ў здзіўленні ўтаропіліся на дзяўчыну. – Гары, дай мне медальён Хутчэй! – сказала яна нецярпліва, пстрыкнуўшы вялікім і сярэднім пальцам перад яго носам, убачыўшы, што Гары не ссунуўся з месца. – Хоркуркс,  гары! Ён усё яшчэ на табе!
Яна працягнула руку, і Гары зняў з шыі залаты ланцуг. У гэты момант ён адчуў неверагодную лёгкасць і волю. Да гэтага ён нават не ўсведамляў цяжар, які давіў на яго знутры.
- Так, лепш? – спытала Герміёна.
- Так, нашмат!
- Гары, - сказала яна, схіліўшыся над ім, голасам, якім звычайна, у яго паданні, размаўляюць з цяжкахворым. – Як ты думаеш, ніхто ў гэты час не валодаў тваёй прытомасцю?
- Што? Не! – выклікнуў Гары. – Я памятаю ўсё, што мы рабілі, пакуль медальён быў на мне. Я бы не памятаў нічога, калі бы мною кіравалі, праўда? Джыні распавядала мне, што не магла ўспомніць нічога з таго, што з ёй адбывалася.
- Хмм, - прамармытала Герміёна, гледзячы на цяжкі медальён у сваёй руцэ. – Ну ўсё роўна, нам не варта яго апранаць. Будзем захоўваць яго ў палатке.
- Мы пакінем яго без нагляду, - цвёрда адказаў гары. – Калі мы яго страцім, або яго выкрадуць…
- Ну добра, добра, - пагадзілася Герміёна, павесіла медальён сябе на шыю і схавала пад кашуляй. 
- Тады мы будзем насіць яго па чарзе, каб медальён па доўгу ні на кім не заставаўся.
- Выдатна, - раздражнёна сказаў Рон, - ну цяпер-то, калі мы вырашылі гэтае складанае пытанне, мы можам заняцца нашым пражыткам?
- можам, але толькі мы адправімся за ім у якое-небудзь іншае месца, - адказала герміёна, кінуўшы хуткі погляд на Гары. – Нам не ў якім выпадку не варта заставацца тут, дзе вакол шнараць Дзяментары.
У канчатковым выніку, яны ўстроіліся на начлег на далёкім боку луга, які належыў самотна стаялай ферме, дзе яны прыдабылі трохі яйкаў і хлеба.
- Гэта не лічацца, ўто мы здзейснілі крадзеж, праўда? – заклапочана спытала Герміёна, калі яны за абедзве шчакі упляталі з яйкамі. – Мы ж пакінулі грошы пад курасадняй.
Рон закаціў вочы і адказаў з набітым ртом:
- Гем..фіёна, не турбуйша ты так. Расслабша…
І сапраўды, значна прасцей было проста атрымліваць асалоду жыццём паслятакой сытнай вячэры і не пра што ні думаць. Нядаўні інцыдэнт з Дзяментарамі гэтым вечарам успаміналі са смехам, і Гары з вясёлым, нават можна сказаць, аптымістычным, настроем прыступіў да свайго першага з трох дзяжурстваў гэтай ночы.
Упершыню яны сапхнуліся з разуменнем таго, што поўны страўнік азначае добрае размяшчэнне духу, а пусты – сваркі і засмучэнне. Праўда, Гары мала здзівіўся гэтаму адкрыццю, паколькі, дзякуючы Дурслям, ведаў аб голадзене па чутках. Герміёна досыць спакойна пераносіла тыя вечары, калі, роячыся ў адыходах, яны знаходзілі з жы толькі ягады або нясвежыя бісквіты, праўда, тады яна станавілася некалькі запальчыей, чым звычайна,  больш маўклівай. Рон жа, які абвык да смачнай хатняй ежы т рохразаваму сілкаванню дзякуючы сваёй маці і хатнім эльфам Хогвартса, ад голаду станавіўся безразважлівым і раздражнялым. Калі чарга Рона апранаць Хоркурксвыпадала на перыяды, у якія ўзнікалі праблемы з пражыткам, ён станавіўся цалкам невыносным.
- А што далей? – пастаянна задаваў ён адно і тое ж пытанне. Сам ён, падобна, не меў не найменшай ідэі на гэты конт, але пры гэтым чакаў, што Гары і Герміёна прыдумаюць які-небудзь план, у той час як ён будзе сядзець і асуджальна пазіраць на нікчэмныя запасы правізіі. Так, Гары і Герміёна выдаткавалі шматлікія гадзіны беспаспяхова спрабуючы вырашыць, дзе трэба шукаць іншыя Хоркурксы і яе знішчыць той, які ўжо меўся, з кожным разам іх гутаркі станавіліся ўсё меней прадуктыўнымі з-за адсутнасці якой-небудзь новай інфармацыі.
Паколькі Дамблдор сказаў Гары, што ўпэўнены ў тым што Валан дэ морт схаваў Хоркурксы ў месцах, вельмі важных для яго, рабяты працягвалі зноз і зноў пералічваць, нібы чытабчы сумную малітву, месцы, дзе Валан дэ морт калі-небудзь жыў або бываў – сірочны прытулак, дзе ён нарадзіўся і вырас; Хогвартс, дзе ён вучыўся; Боргін  і Беркс, дзе ён працаваў пасля школы; і затым Албанія, дзе ён знаходзіўся ў гады свайго выгнання, - усё гэта былі асноўныя кірункі пошуку.
- Так, давайце адправімся ў Албанію. Падумаеш, спатрэбіцца ўсяго некалькі гадзін, каб абшукаць усю краіну, - саркатычна сказаў Рон.
- Там Хоркурксаз быць не можа. Ён зрабіў пяць з іх яшчэ да выгнання, і Дамблдор быў упэўнены, што змяя – шосты, - адказала Герміёна. – Мы ведаем, што змяя не ў Албаніі, таму што яна звычайна побач з Вал…
- Я ж прасіў не зваць яго імя!
- Добра! Змяя звычайна побач з Сам-Ведаеш-Кім. Зараз задаволены?
- Не зусім.
- Я сумняваюся, што ён хаваецца дзесьці ў “Боргіна і Беркса”, - сказаў Гары. Ён і раней казаў тое ж самае, але зараз ён зрабіў гэта, каб трохі разрадзіць становішча. – Боргін і Беркс былі экспертамі ў Цёмных сілах, яны без працы бы распазналі Хоркуркс.
Рон дэманстратыўна пазяхнуў. Здушыўшы амаль непераадольнае жаданне запусціць у яго чым-небудзь цяжкім, Гары працягваў: - Я ўсё яшчэ настойваю, што ён мог схаваць што-небудзь у Хогвартсу.
Герміёна ўздыхнула:
- Але тады Дамблдор знайшоў бы яго, Гары!
Гары ў які ўжо раз прывёў доказ у карысць сваёй тэорыі:
- Дамблдор сам мне казаў, што не ведае ўсіх сакрэтаў Хогвартса. Кажу табе, калі і было месца, якое па-сучаснасці важна для Вал…
- Ой!
- САМ-ВЕДАЕШ-КАГО! – пракрычаў Гары, робячы націск на кожным слове. – Калі і было месца, якое сапраўды было важна для Самі-Ведаеце-Каго, то гэта Хогвартс!
- Ой, да ладна табе, - усміхнуўся Рон. – Школа – важнае месца?
- Так, яго школа. Яна стала яго першай сучаснай хатай, месцам, дзе да яго нетутэйша разуменне, што ён асабілівы. Яна значыць для яго ўсё, і нават пасля таго, як ён сышооў…
- Мы ж наворым аб Самі-Ведаеце-Кім? Так жа? Або аб табе, Гары? – пацікавіўся Рон. Ён паацягнуў ланцужок з Хоркруксам, які вісеў на яго шыі. Гары раптам страшна захацелася дужа схапіць яго і прыдушыць сябра.
- Ты сказаў,  што Сам-Ведаеш-Хто прасіў Дамблдора даць яму месца працы ў школе пасля таго, як ён сышоў, - сказала Герміёна.
- Сапраўды, - кіўнуў Гары.
- І Дамблдор падумаў, што ён жадае вярнуцца толькі для таго, каб, магчыма, знайсці які-небудзь артэфакт і зрабіць яшчэ адзін Хоркуркс?
- Ну так... – сказаў Гары.
- Але працы ў Хогвартсу ён ўсёткі не атрымаў, ці не праўда? – працягвала Герміёна. – Такім чынам, яму так і не прадаставіўся шанец зрабіць Хоркуркс і схаваць яго ў школе!
- Ну добра, - здаўся Гары. – Давайце забудземся аб Хогвартсу.
Не знойдучы больш ніякіх нітачак, якія маглі бы дапамагчы ім у пошуках Хоркурксаў, сябры, схаваўшыся пад Плашчом-Нябачнікам, адправіліся ў Лондан, каб знайсці сірочы прытулак, дзе правёў сваё дзяцінства Валан дэ морт. Пракраўшыся ў бібліятэку, Герміёна высвятліла, што будынак прытулку быў зносены шмат гадоў назад. На яго месцы зараз размяшчаўся офісны будынак.
- Можна паспрабаваць дабрацца да фундамента? – нерашуча прапанавала Герміёна.
- Ён не хаваў бы тут Хоркурксы, - упэўнена заявіў Гары. Ён ведаў гэта напэўна. Прытулак быў для Валан дэ морта месцам, адкуль ён заўсёды жадаў уцячы; ён не стаў бы хавацьчасіцнку сваёй душы. Дамблдор паказаў Гары, што галоўным крытэрам Валан дэ морта пры выбары месцаў для сваіх схованак былі пышнасць і загадлівасць, а гэты змрочны шэры куток Лондану не ішоў ні ў якое параўнанне з Хогвартсам, Міністэрствам або такім будынкам як Грынгатс, Чарадзейны банк, з яго залатымі варотамі і мармуровымі падлогамі. 
Нават не маючы больш ідэй адносна таго, дзе шукаць Хоркурксы, сябры працягвалі калясіць па краіне, кожны раз разбіваючы лагер на новым месцы для мацнейшай бяспекі. Кожнай раніцай яны вельмі дбайна сціралі сляда свайго знаходжання, затым зноў апраўляліся ў шлях. Падарожнічаючы з дапамогай аппарацыі, яны знаходзілі новы прытулак то ў лесе, то з цяністай расколе паміж уцёсамі, то на парослай верасам паляне, то на схіле Гары, а аднойчы начавалі з накрытай ад чужых вачэй адасобленай пячоры. кожныя дванаццаць гадзін яны перадавалі Хоркуркс адзін аднаму, быццам гуляючы ў нейкую дурную запаволеную гульню “Перадай іншаму”, дзе жудасная музыка замірала, таму што ўзнагародай пераможцу былі дванаццаць гадзін страху і трывогі.
Шнар усё гэтак жа турбаваў Гары. Ён заўважыў, што гэта здаралася асабліва часта, калі ён пранаў на шыю медальён. Часам ён не мог стрымаць сябе, каб не зморшчыцца ад болю.
- Што? Што ты бачыў? – пытаў Рон, калі заўважаў пакуты Гары.
- Твар, - шаптаў Гары кожны раз. – Усё гэты твар. Выкрадальнік, які быў у Грыгаровіча.
Тады Рон адварочваўся, нават не імкнучыся схаваць расчаравання. Гары ведаў, што Рон спадзяваўся пазнаць хоць нейкія навіны аб сям’і або астатніх членах Ордэна Фенікса, але, у выніку, Гары не тэлевізійны эфір, ён можа бачыць толькі то, пра што ў дадзены момант думае Валан дэ морт, і не здольны “налажвацца на розныя хвалі” па першай капрызе сябра. Судзячы па ўсім, Валан дэ морт пастаянна думаў аб невядомым младым чалавеку з вясёлым тварам. Гары быў упэўнены, імя і местазнаходжанне гэтага юнака Валан дэ морт ведае не лепш, чым ён сам. Не гледзячы на тое, што шнар працягваў балець, а вясёлы бялявы хлопчык так вабна плёскаўся ў яго успамнах, ён навучыўся не паказваць свой боль, таму што кожны раз згадванне аб выкрадальніку ярыла Рона і Герміёну. і Гары не мог не вінаваць іх за гэта, таму што выдатна разумеў, што ў іх казала толькі адчайнае жаданне  знайсці Хоркурксы.
Дні ішлі за днямі, плыўна перацякаючы ў тыдні, і ў нейкі момант Гары стаў падазраваць, што Рон і Герміёна вядуць за яго спіной таемныя гутаркі, прычым размаўляюць яны відавочна аб ім. Некалькі разоў яны змаўкалі, як толкі Гары захадзіў у палатку, і двойчы ён выпадкова наторкаўся на іх, нешта хутка шапцячы адзін аднаму, і кожны раз, як толькі яны разумелі, што Гары побач, спынялі гутарку і прыкідваліся, што страшна занятыя зборам дроў або паходам за вадой.
Гары ўжо пачынаў думаць, што сябры пагадзіліся адправіцца з ім у гэтае вандраванне, якое зараз больш паходзіла на бязмэтнае бадзяжніцтва, у таямніцы спадзяючыся на нейкі наяўны ў яго сакрэтны план дзянняў. У апошні час Рон адкрыта дэманстраваў свой дрэенны настрой. акрамя таго, Гары пачаў хвалявацца, што Герміёна таксама вельмі расчаравалася ў яго лідэрскіх здольнасцях. Ён адчайна спрабаваў знайсці адказ на пытанне: дзе жа знаходзіцца наступны Хоркуркс, але адзіным месцам яго знаходжання па-ранейшаму бачыўся толькі Хогвартс, аднак, паколькі ніхто больш з ім не згаджаўся, Гапы перастаў настойліваць на гэтай версіі.
Восень нагнала іх гэтак жа вандраваўнымі па краіне. Зараз яны ўсталёўвалі палатку на дыване з апалага лісця. Звычайная для гэтага часу смуга станавілася яшчэ гушчы з-за з’яўленні Дзяментараў, вецер і дождж таксама не палягчалі жыццё. Нягледзячы на тое, што Герміёна зараз лепш разбіралася ў ядомых грыбах, якімі яны маглі сілкавацца, гэта прыносіла мала радасці, паколькі самой вялікай праблемай заставалася практычна поўная ізаляцыя, недахоп зносін з людзьмі і дасканалая недасведчанасць усяго, што дакраналася ходу дужання з Валан дэ мортам.
- Мая маці, - аднойчы сказаў Рон, калі яны разбілі лагер на беразе адной з рэе ва Уэльсе, - можа зрабіць што заўгодна смачненькае прама з паветра.
Ён незадаволена ткнуў вілкай у кавалак амаль асмаленай рыбы, якая ляжала на талерцы. Гары мімаволі зірнуў на шыю Рона і ўбачыў, як і чакаў, залаты ланцуг, на якім вісеў Хоркуркс. Ён падужыў жаданне адгыркнуцца сябру, падумаўшы, што дрэнны настрой таго відавочна пагаршаецца медальёнам.
- Твая маці не можа рабіць ёжу з паветра, - запярэчыла Герміёна. – Ніхто на такое не здальны. Ежа з’яўляецца адным з пяці Прынцыповах Выключэнняў Закона Гампа аб Асноўных элементах Трансфігура…
- О, ты не магла бы казаць па-ангельску? А? – перабіў яе Рон, выкавырвая астаткі рыбы з зубоў.
- Немагчыма стварыць ежу з паветра! Ты можаш выклікаць яе з дапамогай заклёна Акціё, калі ведаеш яе местазнаходжанне, можаш трансыармаваць з чагосьці іншага або павялічыць яе колькасць з таго, што ўжо маецца…
- Ну, не турбуй сябе павелічэннем колькасці гэтай рыбы, яна агідная, - сказаў Рон.
- Гары злавіў рыбу, і я прыгатавала з яе ўсё, што было ў маіх сілах! Паміж тым, я заўважыла, што мне заўсёды дастаецца ўсё гатаванне. Мяркую, гэта таму, што я дзяўчынка, ці не так?! – Не, гэта таму, што лепш з усіх нас разбіраешся ў магіі, - запярэчыў Рон. Герміёна ўскочыла, астаткі яе смажанай рыбы выслізулі з талеркі і зваліліся на падлогу. – У такім разе, заўтра рыхтуеш ты, Рон! Знойдзеш прадукты і паспрабуй ператварыць іх у што-небудзь ядомае, а я потым буду сядзець і з негзадаволенай фізіяноміяй, глядзець на тваё тварэнне, енчыць і жаліцца, каб ты нарэшце, зразумеў…
- Замоўкні! – падарваўся Гары. – Замоўкні! Зараз жа!
Герміёна абурылася:
- Як ты можаш прымаць яго бок, ён жа нават…
- Герміёна, памаўчы! Я зараз пачуў кегосьці!
Ён напружана ўслухоўваўся, падняўшы рукі, заклікаючы тым самым маўчаць. Затым, скрозь шум працякалай побач з палаткай ракі, да яго данесліся гукі галасоў. Ён паглядзеў на Хітраскоп, той не круціўся.
- Ты абараніла нас заклёнам Муффліата, спадзяюся? – ціха спытаў Гары Герміёну.
- Я наклала ўсе магчымыя заклёны, - прашаптала яна ў адказ, - Муффліата, заклёны адштурхоўвання маглаў і сарамі маскіроўкі. Хто бы яны ні былі, яны не змогуць пачуць або ўбачыць нас.
Шорганне і шоргат лісцяў, гук камнёў, якія каціліся і трэск зламаных галінак пакзвалі на тое, што па крутому, паросламу лесам схілу, акаляюшчага вузкі бераг ракі, дзе размяшчалася іх палатка, спускаецца некалькі чалавек. рабяты выхапілі свае палачкі, гатовыя да ўсяго. Магічная абарона, якая атачала іх лагер. была суцэль дастатковай для таго, каб Маглы або звычайныя чараўнікі і чараўніцы не змаглі заўважыць іх у гэтай амаль апраметнай цемры. калі жа гэта былі Пажвральнікі Смерці, то ўпершыню за ўвеь час вандравання Гары, Рону і Герміёне падавалася магчымасць пазнаць, наколькі гэтая абарона эфектыўная супраць Цёмнай Магіі.
Галасы станавіліся ўсё гучней, але нічога больш зразумелага, акрамя таго, што група мужчын спусціліся да ракі, больш нельга было распазнаць. Гары выказаў здагадку, што некаторыя з іх знаходзіліся меней, чым у ванаццаці кроках ад палаткі, аднак шум ракі не дазваляў рабіць якія-небудзь канчатковыя высновы. Герміёна схапіла сваю вбабітую пацеркамі сумку і прынялася ў ёй рыцца ў пошуках чагосьці. Праз секунду яна выняла адтуль тры Падаўжальніка Вушэй і аддала па адным Гары і Рону. Тыя паспешна уставілі адзін канец вяроўкі целавега колеру сабе ў вуха, а іншы – высунулі з палаткі.
Праз некалькі секунд Гары пачуў стомлены мужчынскі голас.
- Тут павінны вадзіцца ласосі, або, або, можа, лічыш, што яшчэ, што яшчэ не сезон для лоўлі? Акціё Ласось!
У аддалденні прычуліся воплескі вады, затым пляскання рыбы аб далонь чалавека. Хтосьці прамармытаў ловы падзякі. Гары глябе засунуў канец Падаўжальніка вушэй сабе ў вуха. Скрозь цурчанне ракі ён мог адрозніць яшчэ некалькі галасоў, але яны гучалі не па-ангельску і нават не на любой іншай чалавечай мове, якой ён калі-небудзь чуў. гэты быў грубіянскі і немеладычан, і здаваўся наборам энергічных горманных гукаў. На ім мелі зносіны, падобна, два чалавека. Голас у аднаго з іх быў ніжэйшым і ціхім, чым у іншага. Неўзабаве з іншага боку брызента заскакаў агонь, паміж палаткай і вогнішчам замігацелі цені. Цудоўны пах пячонага ласося панадліва заказытаў ноздры. Затым відэльцы і нажы загрукалі па талерках. адзін з мужчын загаварыў:
- Вазьміце вось, Грыпхук, Гарнук.
- Гобліны! – вымавіла аднымі вуснамі Герміёна Гары, той у адказ кіўнуў.
- Дзякуй, - у адзін голас адказалі гобліны па-ангельску.
- Такім чынам, вы торе ўбегах. І як доўга гэта працягваецца? – спытаў нейкі новы мяккі і прыемны голас. Гары паказалася, што ён яго ўжо чуў, уяўленне намалявала яму пўнага мужчыну з ветлівым тварам.
- Шэсць тыдняў… Або сем… Я забыўся, - адказаў уладальнік стомленага голасу. – У першыя некалькі дзён я сустрэў Грыпхука, а затым неўзабаве пасля гэтага аб’ядналіся з Гарнукам. У кампаніі ўсё жа лягчэй, – На некаторы час усе замоўклі, чуўся толькі стрыгат нажоў па талерках. – А ты чаму збег, Тэд? – зноў загаварыў мужчына.
- Я ведаў, што яны прыйдуць за мной, - адказаў Тэд, і Гары раптам успомніў, дзе чуў гэты мякіі голас. Гэта быў бацька Тонкс. – Пачуў, што на мінклым тыдні ў нашай мясцовасці з’явіліся Пажыральнікі Смерці, і вырашыў, што трэба ўносіць ногі. Я прынцыпова адмовіўся рэгістравацца як магланароджаны, але разумеў, што яны ўсё роўна пазнаюць, бо гэта толькі пытанне часу, таму уцёк. З маёй жонкай усё будзе ў парадку, таму што яна “чыстакроўка”. А потым я забраў і Дына… колькі? Некалькі дзён назад, так, сынок?
- Так, - адказаў іншы голас, і Гары, Герміёна і Рон усхвалявана ўтаропіліся сябар на сябра. Яны пазналі па голасе, што гэта быў Дын Томас, іх таварыш па Грыфіндору.
- Ты таксама магланароджаны? – спытаў першы мужчына.
- Не ўпэўнены, - адказаў Дын. – Мой бацька пакінуў маці, калі я быў зусім дзіцем. Хаця, у мяне няма ніякіх доказаў, што ён быў чараўніком.
Затым зноў наступіла паўза, запоўненая чмяканнем, пасля якой зноў загаварыў Тэд.
- Павінен сказаць табе, Дырк, што вельмі здзіўлены нашай сустрэчы. Рады. Але здзіўлены. Хадзіў слых, што цябе злавілі.
- Так і было, адказаў дырк, - я быў на паўдарогі да Азкабану, але здолеў збегчы. Аглушыў Дошліша і забраш яго мятлу. Гэта было значна прасцей. Чым можна было падумаць. Не думаю, што ён быў у сабе  ў той момант. Магчыма, на яго наклалі заклён Зблытаванні. Калі так, то я бы жадаў паціснуцб руку таму чараўніку або чараўніцэ, хто гэта зрабіў. Магчыма, гэты чалавек выратаваў мне жыццё. 
Зноў наступіла цішыня, якая парушалася толькі трэскам кастрышча т гудам ракі. Тэд сказаў:
- А вы наогул за каго? У мяне склалася ўражанне, што гобліны цалкам перайшлі на бок Самі-Ведаеце-Каго.
- У цябе склалася ілжывае ўражанне, - адказаў гоблін, які гаварыў больш высокім голасам. – Мы не займаем нічый бок. Гэта вайна чараўнікоў.
- Але тады чаму жа вы хаваецеся?
- Я палічыў, - адказаў іншы гоблін, - што адмовіўшыся ад абразлівай прапоновы, якая мне была зроблена, я паставіў сваё жыццё пад пагрозу.
-  І пра што жа цябе папыталі? – спытаў Тэд.
- Падпарадкаванне заўсёды лічылася ніжэй вартасці нашага народа, - адказаў гоблін, яго голас стаў цвярдзей і меней падобны на чалавечы. – Я не які-небудзь хатні эльф.
- Ну а ты, Грыпхак?
- Па той жа прычыне, -  адказаў той. – Грынгаттс зараз не, пад кантролем нам. А я не прызнаю ніякіх начальнікаў з чараўнікоў . Ён нешта ледзь чуваць шапнуў на мове гоблінаў, і Гарнук засмяяўся.
- Што за жарт? – спытаў Дын.
- Ён сказаў, - адказаў Дыр, - што некаторых рэчаў чараўнікі іаксама не прызнаюць.
Услед рушыла карокая паўза. – Я нешта не зусім разумею, - сказаў Дын.
- Перш чым збегчы, я злёгку адпомсціў, - адказаў Грыпхук па-ангельску.
- Якія мілыя істоты – гэтыя гобліны, - умяшаўся ў гутарку Тэд. – Спадзяюся, вы не дадумаліся замкнуць каго-небудзь з Пажыральнікаў Смерці ў адным з вашых звыш надзейных сховішчаў?
- калі бы я гэта зрабіў, меч наўрад ці дапамог бы яму выбрацца, - адказаў Грыпхук. Гарнук зноў засмяяўся, і нават Дыр выдаў сухі смяшок.
- Дын і я, напэўна, нешта прапусцілі, - сказаў Тэд.
- Сппраўды, прапусцілі! Як і Северус снэгг, праўда, ён аб гэтым не ведае, - сказаў Грыпхук, і два гобліна зло зарагаталі. Унутры палаткі у Гары перахапіла дыханне ад узрушанасці. Ён і Герміёна глядзелі сябар на сябра, з усіх сіл услухоўваючыся ў аповяд гобліна.
- Няўжо вы не чулі аб гэтым, Тэд? – спытаў Дырк. – Ну пра дзяцей, якія спрабавалі выкрасць меч Грыфіндора з кабінета Снэгга ў Хогвартсу?
Нібы электрычна разрад мінуў праз Гары, калі ён пачуў гэтыя словы. Ён стаў, не звархнуўшыся.
- Нічога такога не чуў, - адказаў Тэд. – Гэта не было ў “Прароку”?
- Ці наўрад, - чмыхнуў Дырк, - Грыпхук сказаў мне, што чуў аб гэтым ад Біла Уізлі, які працуе ў банку. Адной з дзетак, якія спрабавалі выкрасць меч, была яго малодшая сястра.
Гары паглядзеў на Герміёну і Рона, якія ўчапіліся ў свае падаўжальнікі Вушэй так дужа, нібы ад гэтага залежыла іх жыццё.
-Яна і яшчэ пара яе сяброў пракраліся ў кабінет Снэгга і выкрылі шкляны футляр, у якім захоўваўся меч. Снэгг злавіў іх на лесвіцы.
- О, захоўвай іх Госпад, - сказаў Тэд. – І што яны жадалі зрабець з мечам? Выкарыстаць яго супраць Сам-Ведаеш-Каго? Або супраць самога Снэгга?
- Ну, што бы яны не думалі, гэта іх справа, але Снэгг вырашыў, што меч не будзе ў бяспецы ў яго кабінеце, - адказаў Дырк. – Таму праз два дня, мабыць, пасля гутаркі з Сам-Ведаеш-кім, ён даслаў яго ў Лондан, каб змясціцб у Грынгатс.
Гобліны зноў разгаргаталіся.
- Я да гэтых про не разумею, што тут смешнага, - сказаў Тэд.
- Гэта падробка, - душачыся ад смеху, прагаварыў Грыпхук.
- Меч Грыфіндора?
- О, так. Гэпа копія. Але, дарэчы, трэба прызнаць, пышная копія, аднак, яна зроблена чараўніком. Арыгінал быў выраблены некалькі стагоддзяў назад гоблінамі і валодае ўласцівасцямі, уласцівымі толькі зброі, зробленай нашым народам. Дзе б зараз не знаходзіўся меч Грыфіндора, ён не ў Банку Грынгаттс.
- Зразумела, - сказаў Тэд. – І я так разумею, вы не папрацавалі паведаміць аб гэтым Пажыральнікаў Смерці?
- Я не бачыў прычыну турбаваць іх па такіх дробязях, - адказаў Грыпхук самаздаволена, і гэтым разам Тэд і Дын далучыліся да Гарнука і Дырку, якія смяяліся.
У пататцы Гары закрыў вочы, адчайна жадаюы, каб хто-небудзь каля вогнішча задаў сапаўды пытанне, якое хвалявала яго зараз больш усяго. Праз хвіліну, якая здалася Гары вечнасцю, Дын (дарэчы сказаць, Гары не без дакору рэўнасці ўспомніў, што Дын калісьці быў хлопцам Джыіні) нібы пачуў яго нямое маленне.
- А што здарылася з Джыні і ўсімі астатнімі? Што здарылася з рабятамі, якія спрабавалі ыкрасці меч?
- О, яны былі пакараныя, вельмі сурова, - абыякава паведаміў Грыпхук.
- Але з імі-то ўсё у парадку? Хутка спытаў Дын. – Ну я жадаў сказаць, хопіць ўжо з Уізлі параненых дзяцей, як вы лічыце?
- Ну наколькі я веваю, яны атрымалі пашкоджанні, але не вельмі сур’ёзныя, - сказаў Грыпхук.
- Павезла ім, - кіўнуў Тэд. – Ведаючы паслужны спіс Снэгга, думаю, мы павінны цешыцца, што рабяты наогул засталіся жывыя.
- Так вы таксама верыце ў гэтую гісторыю, ці не праўда, Тэд? – спытаў Дырк. – Вы сапраўды лічыце, што Снэгг забіў Дамблдора?
- Вядома, я ў гэта веру, - адказаў Тэд. – Спадзяюся, вы не збіраецеся сказаць, што лічыце, быццам Потар як-то датычны да смерці Дамблдора?
- У нашы дні цяжка ў штосьці верыць, - прашаптаў Дырк.
- Я ведаю Гары Потара, - уступіў у гутарку Дын. – Я веру, што ён той самы… Абраны… або завіце яго, як заўгодна…
- Так, шматлікія жадалі бы ведаць. што так яно і ёсць, свнок – адказаў Дырк, - уключаючы і мяне. Але дзе жа ён зараз? Давай паглядзім аб’ектыўна. Калі бы ён ведаў нешта, чаго не ведаем мы, або бы меў якія асаблівыя магчымасці, ён бы не хаваўся зараз, невядома дзе, а ваяваў, узначаліў бы прыхільнікаў супраціу. І ведаеш, у “Прароку” ёсць на яго досыць…
- У “Прароку”? – усміхнуўся Тэд. – Ну што ж, ты заслужыў таго, каб табе мігалі, раз дагэтуль чытаеш гэтую гадасць. Калі жадаеш сапраўды пачуць факты, чытай “Квібблер”.
На іншым канцы Падаўжальніка Вушэй хтосьці папярхнуўся і закашляўся. Гэта Дырк праглынуў рыбіну костку. Нарэшце, ён прамармытаў:
- “Кібблер”? Тая самая газеціна лунаціка Ксена Лўгуда?
- Ну не такі ўжо ён і лунацік, - запярэыў Тэд. – Калі жадаеце ведаць, Ксена піша аб тым, пра што “Прарок” звычайна замоўчвае. Напрыклад, у апошнім нумары “Прарока” няма не адзінага упамянання аб Моршчэрогіх кізляках. Я не ведаю, як доўга яны дазволяць яму друкаваць сваю газету. Але на перадавіцы кожнага нумара ён заклікае усіх чараўнікоў, хто супраць Самі-Ведаеце-Каго, сваёй першачарговай задачай лічыць дапамогу Гары Потару.
- Цяжка дапамагаць хлопчыку, які знік з асобы зямлі, - запярэчыў Дырк.
- Паслухайце, ужо тое, што яго дагэтуль не схапілі, можна лічыць вялікім дасягненнем, - сказаў Тэд. – Я таксама з радасцю атрымаў бы ад яго хоць нейкія намёкі, але зараз ён робіць тое ж, што і мы, спрабуе не згубіць волю, ці не так?
- Так, у тваіх словах ёсць сэнс, - млява пагадзіўся Дырк. – Улічваючы, што на пошукі хлопца кінуты ўсе рэсурсы міністэрства, з я яго даносчыкамі і інфарматарамі, Потара бы даўно павінны былі злавіць. Хоць, адкуль мы ведаем, што ён не злоўленыі не забіты? Магчыма, аб гэтым проста замоўчваецца.
- Ах, не кажы так, Дырк, - прашаптаў Тэд.
Потым яны надоўга замоўклі, з Падаўжальнікаў Вушэй даносілся толькі грук нажоў і вілак аб талеркі. Далей дыскусія абмежавалася тым, што яны вырашылі, ці застацца начаваць на беразе або сысці. Мпыніліся на другім, вырашыўшы, што лепш будзе схавацца ў глыбіні лесу. Яны патушылі вогнішча і пачалі ўзбірацца па схіле. Неўзабаве галасы станавіліся ўсё цішэй, пакуль зусім не замоўклі. Гары, Рон і Герміёна зматалі і прыбралі зваротна ў сумку Падаўжальнікі вушэй. Гары, які падчас усяго падслухоўвання з працай сстрымліваў сябе, каб не загаварыць, зараз не змог вымавіць нічога, акрамя:
- Джыні… меч…
- Я ведаю! – выклікнула Герміёна. Яна запусціла рукі ў сваю сумку. – Вось… яна… - працадзіла яна скрозь зубы, з цяжкасцю дастаючы нешта цяжкае. Гары паспяшаўся да яе на дапамогу, і разам яны выбавілі пусты партрэт Фінеаса Нігеллуса. Герміёна накіравала палачку на партрэт.
- Калі хтосьці выкраў сапраўдны меч з кабінета Дамблдора, - вымавіла яна цяжка дыхаючы, пакуль яны прыбудоўвалі партрэт поруч сценкі палатцы, - Фінеас Нігеллус мог баыць, як гэта здарылася. Гэтая карціна вісела прама за футлярам з мечам.
- Калі, вядома, ён у той момант не сышоў, - выказаў здагадку Гары. Ён затаіў дыханне, калі Герміёна ўстала на калены насупраць карціны, кашлянуў, паклікала:
- Эээ… Фінеас? Фінеас Нігеллус! – нічога не адбылося. – Фінеас Нігеллус, - зноў сказала Герміёна. – Пафесар Блэк! Калі ласка, не маглі бы вы пагаварыць з намі? Прашу вас!
- “Калі ласка” – чарадзейнае слова, заўсёды працуе, - пачуўся халодны хітраваты голас, і Фінеас Нігеллус слізгануў ва ўласны партрэй. І тут Герміёна крыкнула:
- Абскура!
Тут жа чорная павязка накрыла разумныя цёмныя вочы Фінеаса. Ад нечаканасці той стукнуўся галавой аб рамку карціны і ўскрыкнуў ад болю.
- Што?.. Ды як вы смееце!.. Што вы…
- Мне вельмі шкада, прафесар Блэк, - сказала Герміёна, - але гэта неабходныя засцярогі.
- Прыбярыце гэтую гадасць з палатна! Я сказаў, прыбярыцце! Вы псуеце вялікае тварэнне выяўленчага мастацтва! Дзе я? Што адбываееца?
- Усё роўна, дзе мы, - умяшаўся Гары, і Фінеас застыг, спыніўшы спробы зняць з вачэй чорную павязку.
- Няўжо я чую голас самаго містэра Гары Потара?
- Магчыма, - адказаў Гары, спрабуючы захаваць інтрыгу і ўтрымаць цікавасць Фінеаса. – У нас ёсць да вас пара пытанняў, датычных меча Грыфіндора.
- Ах, - сказаў Фінеас Нігеллус, круцячы галавой так і гэтак у дарэмнай спробе хоць бы бы бокам зірнуць на Гары, - так. Дурная дзяўчынка паводзіла сябе вельмі неразумна…
- падбірайце выразы, калі кажаце аб маёй сястры! – осыць рэзка абарваў яго Рон. Фінеас Нігелус пагардліва прыпадняў бровы:
- А гэта яшчэ хто? – спытаў ён, круцячы галавой з боку ў бок. – Мне не падабаецца ваш тон! Дзяўчынка і яе сябры дзейнічалі надзвычай рызыкоўна. Акрадаць кабінет дырэктара…
- Яны не кралі, - первбіў яго гары. – Гэта меч не прыналежыць Снэггу.
- Але ён прыналежыць шкое Прафесара Снэгга, - запярэчыў Фінеас Нігеллус. – А якія правы мае на меч дзяўчынка Уізлі? Яна заслужыла сваё пакаранне гэтак жа, як заслужыў яго гэты ідыёт Доўгапупс і ненармельная Лаўгуд!
- Нэвіл не ідыёт, а Луна – не ненармальная! – умяшалася герміёна.
- Ну так дзе я? – паўтарыў Фінеас Нігеллус і зноў прыняўся дужацца з чорнай павязкай. – Куды вы мяне прыцягнулі? І чаму вы забралі мяне з хаты маіх продкаў?
- Ды годдзе ўжо! Як Снэгг пакараў Джыні, Нэвіла і Луну? – спытаў Гары настойліва.
- Прафесар Снэгг адправіў іх у Забаронены Лес дапамагаць гэтаму неачэсанаму мужлану Хагрыду.
- Хагрыд – не неачэсаны мужлан! – Герміёна відавочна пачала выходзіць з сябе.
- І Снэгг лічыць, што гэта пакаранне? – усміхнуўся Гары. – Упэўнены, Джыні, Лунаі Нэвіл нядрэнна правялі час з Хагрыдам. Забаронены Лес… падумаеш! Яны сутыкаліся з значна больш страшнымі рэчамі, папараўнанню з якімі Забаронены Лес – гэта дзіцячыя свавольствы!
Ён адчуў велізарнае палягчэнне, бо ўжо ў сваім уяўленні паспеў намаляваць жахі, якія напаткалі яго сяброў, супастаўныя, як мінімум, з заклёнам Круцыё.
- На самай справе, Прафесар Блэк, мы жадалі пазнаць, хто-небудзь іншы браў меч? Ну, можа быць, яго забіралі з кабінета для чысткі або чаго-небудзь у гэтым родзе?..
Фінеас Нігелус застыг, пакінуўшы ў супакоі павязку, і ледзь не здушыўся ад смуху.
- Адразу відаць – дзіця маглаў, - адказаў ён. – Зброя, вырабленая гоблінамі, не патрабуецца ў чыстцы, прасцячка. На гоблінскае срэбра бруд не прыстае, толькі ўсмоктваецца тое, што можа зрабіць яго яшчэ мацней.
- Не заві Герміёну так! – уступіўся за сяброўку Гары.
- Прызнацца, я вельмі саміўся ад гэтага бясконцага супрацьстаяння, - заявіў Фінеас Нігелус, - можа, час ўжо вяртацца зваротна ў кабнет дырэктара?
Усё яшчэ з павязкай на вачах, ён навобмацак стаў прасовацца да боку карціны, каб зноў вярнуцца ў Хогвартс. Нечакана Гары наведала адна думка.
– Дамблдор! Вы можаце прывесці сюды Дамблдора?
- Што, прабачце? – здзівіўся Фінеас Нігеллус.
- Вы не маглі бы прывесці прафесара Дамблдора з яго партрэта ў ваш?
- Падумаць толькі, бо не толькі магланароджаныя могуць быць гэдак неадукаванымі, Потар. Насельнікі партрэтаў Хогвартса могуць мець зносіны паміж сабой, але яны не могуць падарожнічаць за межы замка, за выключэннем ыпадказ, калі яны наведваюць уласны партрэт. Дамблдор не можа прыйсці сюды раза са мной. Акрамя таго, пасля таго бесцырымоннага звароту са мной, запэўніваю вас, я ніколі не вярнуся сюды зноў!
Злёгку падушаны гары назіраў, як Фінеас паўтраў сваб спробу пакінуць карціну.
- Прафесар Блэк, - раптам сказала Герміёна, - не маглі бы вы проста  сказаць нам, калі ў апошні раз меч вымлі з футляра? Гэта значыць да таго, як яго брала Джыні…
Фінеас нецярпліва чмыхнуў.
- Я думаю, у апошні раз меч Грыфіндора пакідаў свой футляр, калі прафесар Дамблдор выкарыстаў яго каб выявіць кольца.
Герміёна рэзка звярнулася да Гары. Ніхто з іх не смеў вымавіць ні слова ў прысутнасці Фінеаса Нігеллуса, які яшчэ трохі павазіўшыся ў пошуках выхаду, усё жа змог яго знайсці.
- Ну… дабранач, - пажадаў ён з’ёдліва, і амаль знік з выгляду, з-за рамкі выглядаў толькі невялікі кавалачак яго капелюша, калі Гары закрычаў:
- Пачакайц! Вы казалі прафесару Снэггу аб гэтым?
Галава Фінеаса Нігеллуса з’явілася ў карціне.
- Прафесар Снэгг занадта заняты чалавек, каб цікавіцца эксцэнтрычнымі ўчынкамі Альбуса Дамблдора. Бывайце, Потар!
З гэтымі словамі, ён канчатуова знік х выгляду, пакінуўшы на карціне толькі змрочны фон.
  - Гары! – закрычала Герміёна.
- Сам ведаю! – таксама прагукаў у адказ Гары. Не ў сілах больш стрымаць сябе, ён рассёк кулаком паветра. гэта было значна больш, чым ён мог нават спадзявацца. Ён мераў крокамі палатку, і, як, яму здавалася, наматаў ха гэты час не менш мілі. Ён нават ужо не адчуваў голад, настолькі ён быў узбуджаны.
Герміёна схавала карціну Фінеаса Нігелуса зваротна ў сумку, зашпіліла спражку, і толькі тады падняла зяготкі твар да Гары.
- Меч можа знішчыць Хоркурксы! Гобліны робяць лязо такім чынам, што яно само сябе ўзмацняе… Гары, гэты меч ужо насычаны ядам васіліска!
- І Дамблдор дагэтуль не аддаў мне яго таму, што ён быў яму патрэбен, каб выпрабаваць яго на медальёне…
- і ён, магчыма, вырашыў, што табе не дазволяць яго ўзяць…
- таму ён зрабіў копію…
- і паколаў яе ў шкляны футляр…
- а сапраўдны меч схаваў… Але дзе?..
Яны глядзелі сбар на сябра, адчуваючы, што адказ знаходзіцца зусім побач, нябачнай ценню вісіць у паветры. Але чаму Дамблдор проста не сказаў яму? Або можа быць, ён казаў, але Гары тады не зразумеў? – Думай! – прашаптала Герміёна. – Думай! Дзе ён мог яго пакінуць?
- Не ў Хогвартсу, - задумлена вымавіў Гары, зноў ахадзіўшы па палатцы.
- Можа, дзе-небудзь у Хогсміду? – прапанавала Герміёна.
- Халупа, якая віскоча? Туды ніхто ніколі не ходзіць.
- Снэгг ведае, як туды прайсці. Па-мойму, занадта рызыкоўна было бы пакідаць меч там.
- Але Дамблдор давяраў Снэггу, - нагадаў Гары.
- Але не настолькі, каб рызыкаваць мечам, - запярэчыла Герміёна.
- Так, ты права, - пагадзіўся Гары. Яго добры настрой злёгку змрочыўся, калі ён падумаў аб здрадзе Снэгга. – У такім выпадку, ён павінен быў схаваць меч дзе-небудзь далей ад Хогсміда… А што ты думаеш па гэтаму поваду, Рон?.. Рон?..
Гары агледзіўя. У першае імгненне ён падумаў, што Рона няма ў палатке, але потым убачыў яго на ніжняў койцы двухяруснага ложка. выглядаў той злёгку затарможаным.
- О, няўжо ўспомнілі і аба мне? – прагаварыў ён.
- Што?
Рон усміхнуўся і ўтаропіўся ў столь.
- Вы, двое, працягвайце. Не жадаю сапсаваць вашу весялосць.
Троохі збіты з таўку Гары паглядзеў на Герміёну, просячы ў яе дапамогі, але тая толькі пакачала галавой, таксама відавочна збянтэжаная.
– А ў чым, уласна, праблема? – звярнуўся Гары да сябра.
- Праблема? Няма ніякіх праблем, адказаў Рон, пазбягаючы сустракацца з вачамі Гары. – Ну, прынамсі, ты тут ніякай праблемы не бачыш.
Па парусіне палатцы загрукалі кроплі дажджу.
- Ну раз для цябе яна відавочная, - сказаў Гары. – Давай, выкладывай!
Рон рэзка сеў, звесіўшы ногі з ложка. Было непрыемна глядзець на такога Рона. Ён не пахадзіў на самога сябе.
- Выдатна” Выкладываю! Не чакайце ад мяне, што я буду скакаць з вамі і з гэтай чортавай палатцы з месца на месца толькі таму, што мы павінны знайсці чарговую ідыёцкую штучку. Проста ўпішы яе ў спіс астатняга барахла, аб якім ты паяцця не маеш.
  - Не маю паняцця? – паўтарыў Гары. Гэта я не маю паняцці?
Кап. Кап. Кап. Кроплі стукалі па даху ўсё мацней і часцей. Дождж загаварыў хуткамоўкай на лісці дрэў і нешта нашэптваў рэчцы ў цемры. Нядаўняя вясёласць Гары, здавалася, змывала струмням ільюшчэйся з нябёсаў вады. Усёткі падазроны і страхі Гары адносна думак Рона пачалі спраўджвацца. Рон казаў менавіта то, чаго Гары менш усяго жадаў т больш за ўсё баяўся ад яго пачуць.
- Гэта быў не лепшы час у маім жыцці, - сказаў Рон. – пакалечыў руку, галадаў, мерзнуў кожную ноч, але пры гэтым я спадзяваўся, што рана або позна, пасля тыдняў тулянняў і пошукаў, мы ўсё жа да чаму-то прыдзем, і нашы высілкі прынясуць хоць нейкі поспех.
- Рон,  - ціха паклікала Герміёна, але той не адказаў, можа быць проста прыкінуўшыся, што не ўчуў яе галасы з-за барабаннага дробу кропель аб брызент палаткі.
- Я думаў, ты ведаў, на што ідзеш, - адказаў Гары.
- Так, я таксама так думаў.
- Ну і ў які менавіта момант не апраўдаліся твае чаканні? – разлаваўся Гары. – Можа, ты думаў, што мы будзем спыняца ў пяцізорных атэлях? Або можа быць, штодня адшукваць па Хоркурксу? Або ты спадзяваўся вярнуцца пад цёплае крылца маці да Каляд?
- Мы думалі, ты ведаеш, што робіш1 – закрычаў Рон, ускокваючы на ногі. кожнае яго слова ўпівалася ў Гары нібы нож. – Мы думалі, Дамблдор сказаў табе, як трэба дзейнічаць, думалі, у цябе ёсць план!
- Рон! – гэтым разам Герміёна звярнулася да яго доосыць гучна для таго, каб проста ігнараваць яе.
- Ну што ж, прабачце, што падвёў вас, - загаварыў Гары, нечакана для самога сябе ціха і спакойна. – З самога пачатку я быў сумленны з вамі. Я казаў усё, што пазнаў ад Дамблдора. І яшчэ, ці мала, раптам вы не заўважылі, я знайшоў дзін Хоркуркс…
- О, так, і мы ўсё яшчэ паняцця не маем, як ад яго пазбавіцца, сапраўды гэтак жа, як не ведаеш, дзе шукаць астатнія Хоркурксы.
- Знімі з сябе медальён, Рон, - папытала Герміёна. Голас яе гучаў незвычайна высока. – Калі ласка, знімі. Ты не казаў бы так, калі бы ты не насіў яго ўвесь дзень.
- Казаў бы, - умяшаўся Гары. Ён цалкам не жадаў шукаць апраўданняў паводзінам Рона. – Няўжо вы думаеце, што я не заўважыў, як вы шапталіся за маёй спіной? няўжо лічылі, што я не здагадваюся, пра што вы думаеце?
- Гары, мы не…
- Не ілжы, - закрычаў Рон на Герміёну. – Ты казала тое ж самае. – Ты казала, што расчараваная і што спадзявалася, што ён быў гатоў для гэтай справы…
- Я не мела ў выглядзе, Гары! Усё было зусім не так! – яна заплакала.
Дождж сцякаў па парусіне палатцы, слёзы цяклі па твау Герміёны. Напруга, панавўшае тут усяго некалькі хвілін назад раптам знікла, нібя яго і не бывала, як феерверк, які ўспыхвае і адразу жа памірае, пакідаючы за сабой толькі цемру і холад. Меч Грыфіндора быў схаваны і невядома дзе, а адзіным поспехам трох падлеткаў было тое, што яны ўсё яшчэ жывыя.
- Ну так чаму жа ты ўсё яшчэ тут? – Спытаў Гары Рона.
- Адкуль мне ведаць?
- Адпраўляйся дадому.
- Так, можа, і адпраўлюся! – закрычаў Рон, ступіўшы да Гары, Той не адступіў. – Ты чуў, што яны казалі аб аёй сястры? Але табе ж напляваць, так? “Падумаеш, гэта ўсяго толькі Забаронены Лес”. Гары Я-І-Не-Такое-Бачыў Потару ўсё розна, што з ёй здарылася там – ну, падумаеш, гіганцкія павукі або псіхічнае глупства…
- Я толькі сказаў, яна была з астатнімі і з Хагрыдам…
- Дыя ўсё зразумеў! Цябе цалкам не турбуе яе лёс і лёс астатніх членаў маёй сям’і. “Годзе ўжо для Уізлі параненых дзяцей” – ты гэта чуў?
- Так, я…
- І нават не паспрабаваў зразумець, што гэта значыць?
- Рон! – закрычала Герміёна, стаўшы паміж імі. – Я не думаю, што здарылася яшчэ нешта страшнае, прынамсі, пра што мы яшчэ не ведаем. Падумай, Рон, проста Біл ужо ўвесь у шнарах, акрамя таго, шматлікія бачылі, што Джордж страціў вуха, ты павінен быць мёртвы з-за расшчаплення. Упэўненая, менавіта гэта еў Дын у выглядзе…
- О, ты ўпэўнена, так? Ну тады навошта мне аб іх турбавацца, праўда? Што да цябе, так у цябе наогул няма повада для турбот – тваім бацькам нічога не пагражае…
- Мае бацькі мёртвыя! – прароў Гары.
- І мае недалёкія ад гэтага! – закрычаў Рон.
- Ну тады ідзі! – усё больш распальваўся Гары. – Вяртайся да іх і прыкінься, што ты зладзіўся са сваім расшчапленнем, і матуля накорміць цябе ад душы і…
Рон тузанаўся, Гары зрэаваў на яго рух, і праз секунду ў руках абодух былі суіснуты палачкі. Але перш чым яны паспелі імі скарыстацца, Герміёна іх апярэдзіла.
- Пратэго! – закрычала яны, і паміж ёй з Гары і Ронам паўстала нябачная перашкода. Сілій заклёна усіх адкінула назад на некалькі крокаў. Рон і Гары глядзелі праз перашкоду, быццам упершыню ў жыцці бачылі адзін аднаго. Гары ў гэты момантіспытваў да Рона пякучую нянавісць: нешта зламалася паміж імі.
- Дай сюды Хоркуркс, - сказаў Гары. Рон зняў ланцужок з медальёнам з шыі і кінуў яго на крэсла, затым звярнуўся да Герміёны:
- Што ты збіраешся рабіць?
- У якім сэнсе?
- Застаешся або як?
- Я… - яна выглядала няшчаснай. – Так-так, вядома я застаюся. Рон, мы абяцалі, што будзем з Гары, што дапаможам…
- Я ўсё зразумеў. ты абрала яго.
- Рон… не… ну калі ласка. вярніся!
Яна кінулась за ім, але нябачная сцяна, якую яна жа і стварыла, не пускала яе. пакуль Герміёна здымала заклён, ён ужо выйшаў з палаткі і знік у імзе. Гары не ссунуўся з месца, моўчкі слухаючы яе плач і як яна кліча Рона.
Праз некалькі хвілін Герміёна вярнулася, мокрыя валасы прыліплі да яе твару.
- Ён с-с-сышоў. Аппарыраваў…
Сеўшы на крэсла і згарнуўшыся клубочкам, яна пачала плакаць
Пасля ўсяго, што здарылася, Гары авалодала нейкае аняменне. Ён падняў Хоркурскс і павесіў яго на шыю. Узяўшы покрыва з ложка Рона, ён атуліў ім Герміёну, затым лёг на пасцелю і ўтаропіўся на цёмны столь палаткі, услухоўваючыся ў гукі дажджу…